Gusül Boy Abdesti Alma - İslam Yolu


Gusül Boy Abdesti Alma

gusül boy abdesti alma

Yüce Allah Maide suresinin altıncı ayetinde abdesti ve gusulü bizleri açıkça beyan etmektedir.

“Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz./ Maide S. Ayet 6”

İnsanların tümüne gerekli olan bu temizlik usulü, sağlık yönünden çokca önemlidir.

Burada hem sağlık hem de manevi temizlik söz konusudur. Bizlere Allah tarafından iletilen her şey bizim huzurlu ve sağlıklı olmamız içindir. Gusülde neymiş canım deyip geçmekle bazı şeylerden haberdar olmadığımız bir eksikliktir.

İsterseniz manevi yanını bırakıp sağlık yönünü ele alalım. İnsan sadece ağızdan ve burundan aldığı, hava, su, yiyecek maddelerini sadece ön ve arka uzuvlardan dışarı atmaz, bunların yanı sıra vücudun her bölgesi bu işlevi görür terleme diye bir olay meydana gelir. İşte bu vücuttan atılan çeşitli artıklardır, şayet belli bir süre vücudu bunlardan temizlemezsek ağır bir koku yayılır, 3 veya 6 günde bir yıkanıp temizlenmeyi İslam dini tavsiye etmektedir, bu durum vücudun normal akışı içinde gelişir, bunun dışında gelişen gusül abdestini gerektiren bazı haller varıdır ki (cinsel ilişkide bulunmuş olanlar, adet ve lohusalık halleri sona ermiş bulunan hanımlar, birde uykulu halde boşalma ihtilam hali), bu olaylar vücuttaki sıkıntı sonrasında meydana gelmekte ve normal oluşumlardan daha farklı olduğundan dolayı, bahsedilen hallerden hemen sonra,(belli bölümleri değil) tüm vücudu ovarak iyice yıkamak yeniden direncini artırmak gerekir. Bu işlem inanç ve imanla yapılırsa manevi temizlikte hasıl olmuş olur.

İşte İslama uygun gusül abdesti

gusül boy abdesti nasıl alınır resimli

Şart olan ağız burun ve vücutta iğne ucu kalmayacak şekilde yıkamaktır.

Her işe başlanıldığında niyet önemlidir, bulunduğum halden temizleneyim yıkanayım diyerek suya yaklaşıp,

1- Önce taharet yerleri iyice temizlenir, ardından eller iyice ovalanarak temizlenir.

2- 3 defa sağ elle ağıza su alarak, iyice çalkalanır,

3- 3 defa sağ elle buruna su çekerek, sol elle atılır.

4- Tüm vücut hiç kuru yer kalmayacak şekilde, mümkünse sabun ve benzeri şeylerle iyice ovalanır, durulanır.

5- Gusüldeki önemli şartlar yerine gelmiştir, şimdide namaz abdesti gibi abdest alınır, abdest bitince, başa ve sağ sol omuzlara bol su vererek durulanır bu işlem 3 kere tekrarlanır, banyodan ayrılırken sağ ve sol ayaklar yıkanır, çıkılır. Tekrar baştaki niyet gibi sonunda da, “Allah’ım beni temiz eyle,” denir. Temizlik bitmiştir bu gusül boy abdestidir, yapmış olduğunuz bu abdest ile her türlü ibadet yapılabilir normal abdest almış gibi olursunuz.

Yazıyı sosyal medyada paylaş


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir