Cuma Namazı ve Kılınışı - İslam Yolu


Cuma Namazı ve Kılınışı

cuma namazı ve kılınışı
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Rahman ve Rahîm olan Allah adıyla

Cuma Namazı hakkında, Cum’a Suresi 9 ve 10’cu ayetlerde farziyet bildirilmektedir.

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

( Âyetteki “çağrı” ile ezan, “Allah’ın zikri” ile de Cuma namazı kastedilmektedir.)

Ey iman edenler, bundan anlaşıldığına göre sadece erkeklerin çağrıldığına çıkarmak ne derece doğrudur Allah en iyisini bilir, kadınlarında iman ettiklerine göre, onlarında herhangi bir engelleri yok ise, haftada bir kez vaaz ve nasihat dinlemeleri çok yararlı olacaktır, çünkü İnsanların ilk eğitmeni onlardır, bilgisi olmayan bir eğitmen talebesi olan yavrularına ne verebilir ki?

Muhterem din adamları cuma günleri gerçekten anlayanlar için çok güzel vaaz ve hutbeler hazırlıyorlar, mutlak surette bayanların bu dersleri dinlemeleri şarttır, aynı zamanda bir farzı yerine getirerek büyük mükafat kazanmış olurlar

Cuma Namazı haftanın 5.ci, cuma günü, öğle namazı vaktinde kılınır, dış ezan okunduktan sonra ferdi olarak 4 rekat Cuma’nın Sünneti kılınır, İmam Minbere çıkar yedinci basamakta oturur, bu ara müezzin cami içinde iç ezanı okur. Ezan bitince İmam ayağa kalkar Arapça hutbe dualarını okur, akabinde cemaatın anlayacağı dilde nasihatte bulunur. ( mevzunun, Kuran, hadis destekli, güncel ve yöresel kaynaklı olması çokca önemlidir.) Hutbe bitince müezzin gamet getirir, hazır bulunan cemaat imama uyar 2 rekat farz olan cuma namazı kılar, bittikten sonra ferdi olarak 4 rekat daha Cuma’nın son Sünneti kılınır ve tesbihatlar okunur.

Cuma namazı kılan kişilerin üzerinden öğle namazı farziyeti sakıt olur, asıl olan Cuma namazı budur, ayrıca ferdi olarak isteyen nafile namaz kılabilir.

Cuma Namazı Rekat Sayısı

Yeşil kutucukla işaretli olanlar kılınması gereken rekat sayısını ifade eder diğerler ise sünnettir uygulanması halinde kişiye ekstra sevaba vesile olur.

1- 4 Rekat Sünnet’i-müekked (Rasulullah’ın terk etmediği, surekli eda ettiği Nafile namazlardır)

2- 2 Rekat Farz’ı-ayn (Herhangi bir mazurat olmadığı müttetce yerine getirilmesi ve cemaatla kılınması gerekli bir farzdır)

3- 4 Rekat Sünnet’i-müekked

4- 4 Rekat Zuhuriahir

5- 2 Rekat Sünnet

Aramalar: cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekat

Yazıyı sosyal medyada paylaş


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir